Google+

Hipnoz nedir ?

Hipnoz, sözel ifadelerle, göz teması kurarak veya kişinin belli bir nesneye bakmasını sağlayarak oluşturulan yüksek düzeyde konsantrasyon hali olarak tanımlanabilir. Hipnoz esnasında bilinç açık bir konumdadır. Hipnozdaki kişi kendisine söylenen telkinleri bilinçli olarak algılar, kabul ettiği telkinleri alır, kabul etmediği telkinleri almaz. İstemeyen bir kişiye hipnoz yapılamaz. Hipnozun temelinde gönüllü ve istekli olarak kedisine verilen telkinlere katılım ve uygulama yatmaktadır.

Hipnoz ile ilgili bilinen yanlışlardan biri hipnozun uyku olduğudur. Hipnoz uyku değildir, hipnoz tam tersine bilincin ve kontrolün kişinin istemi doğrultusunda en süt düzeylere ulaşması halidir.

Hipnoz ile ilgili bir diğer yanlış bilgi ise hipnoz halindeyken kişinin tüm sırlarını açıklayacağı ve kendisine istemeyeceği şeylerin yapılacağı ve yaptırılacağı düşüncesidir. Hipnoz esnasında kişi istemediği hiçbir davranışı ve konuşmayı ortaya koymaz, bilinci tamamen açıktır.

Hipnozu hekimler, diş hekimleri ve klinik psikologlar tedavi amacı ile uygularlar. Bu meslek grupları kendi uzmanlık alanına giren durumlarda uygulamada bulunurlar. Kendi uzmanlık alanı dışında hipnozun uygulanması ABD ve Avrupa Birliği Ülkelerinde yasaklanmıştır. Ülkemizde de bu alanda yasa çalışmaları devam etmektedir.

Klinik psikoloji ve Psikiyatri alanında hipnozun başlıca kullanım alanlarına bakarsak: Panik Atak, Sınav Kaygısı, Performans Kaygısı, Depresyon, Travma Sonrası Stres Bozukluğu, Sosyal Fobi, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Düşük Benlik Saygısı Olan Bireylerde Özgüven Artırma.

Daha ayrıntılı bilgi almak için www.bilinclihipnoz.com ve http://www.psikiyatri.org.tr/pagepublic.aspx?menu=37 adresinden yararlanabilirsiniz.

Haberler

tüm haberler

TPD ve APA, gelecekte yapılacak işbirliklerine zemin hazırlayan bir ön sözleşme imzaladı

Türk Psikologlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Pınar Özbek ve Amerikan Psikoloji Derneği Başkanı N

haber detayı

Kadına şiddet uygulayan ve kadın cinayeti faili olan erkeklerin TV ekranlarına çıkartılması

TÜRK PSİKOLOGLAR DERNEĞİ OLARAK UYARIYORUZ Kadınlara yönelik şiddet ve cinayetleri meşrulaşt

haber detayı

Bilcom Bilgisayar